/

Co warto zobaczyć w Białymstoku

Białystok jest stolicą województwa podlaskiego oraz największym miastem regionu północno–wschodniej Polski. Miasto znajduje się w ekologicznie czystym i pełnym turystycznych atrakcji regionie. Nie bez powodu nazwano go Zielonymi Płucami Polski. Warto również zwrócić uwagę na pobliskie sąsiedztwo innych państw – Litwy i Białorusi. Nie pozostaje to bez znaczenia dla historycznego i obecnego funkcjonowania samego miasta jak i całego regionu podlaskiego. Od wieków żyło tu wspólnie wiele różnych kultur, wyznań i narodowości. Bez wątpienia przyczyniło się to do dużej dozy tolerancji oraz przyjaznego stosunku jego mieszkańców.

Co warto zobaczyć w Białymstoku:

Pałac Branickich. Najcenniejszym zabytkiem Białegostoku jest niewątpliwie XVIII-wieczny Pałac Branickich, dzieło wybitnych architektów doby baroku, działających na ziemiach polskich. Jego obecny kształt pochodzi z czasów Jana Klemensa Branickiego i odzwierciedla ambicje królewskie hetmana. Zbudował on rezydencję, która jako jedna z nielicznych spełniała wymagania etykiety przyjmowania koronowanych głów. Nawiązywała swoim przepychem do barokowych pałaców królów francuskich, stąd jego nazwy: „Wersal Polski”, „Wersal Podlaski”, „Wersal Północy”. Dzisiaj jest siedzibą Akademii Medycznej.

Kościół Farny. Ponad wschodnią częścią Rynku Kościuszki dominuje zespół katedralny p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w którego skład wchodzi katedra w stylu neogotyckim, kościółek farny z okresu późnego renesansu będący najstarszą murowaną budowlą w Białymstoku i barokowa plebania zbudowana w 1761 roku.

Cerkiew Św. Mikołaja z 1846 r. Charakterystyczna budowla na planie krzyża greckiego zwieńczona jest kopułą. Wewnątrz feeria barw malowanych ikon – błękity, czerwienie, biel i złoto, blask świec i niezwykła, pełna dostojeństwa cisza.

Planty. Park Planty jest obiektem zabytkowym znajdującym się w sąsiedztwie Parku Branickich. Powstał on w latach 1930-1938 według projektu Stanisława Gralla. Atrakcją Parku jest fontanna – wyposażona w liczne kolorowe reflektory. W dni świąteczne i weekendy odbywają się tam iluminacje świetlne, które przyciągają mieszkańców i turystów.

Pomnik Ludwika Zamenhofa, skwer przy ul. Białówny. Od 34 lat stoi tu pomnik Zamenhofa, jedno z zaledwie dwóch miejsc poświęconych twórcy języka esperanto, gdzie esperantyści mogą złożyć kwiaty. Pomnik-popiersie Zamenhofa wyrzeźbił rzeźbiarz Jan Kucz z Warszawy, uroczyście odsłonięto go 14 kwietnia 1973 roku.

http://www.atrakcjepodlasia.pl/atrakcje-bialystok.htm

http://miasteria.pl/Miejsca/Podlaskie/Bialystok/Atrakcje-turystyczne.html

http://www.zamiasto.com.pl/mapa,okolice-bialegostoku.html